• Netartmaterial.sk
 • Kontaktujte nás
  0910 240 239
  info@netartmaterial.sk
  Po - Pia: 15:00 - 17:00
 • Môj profil
 • je prázdny
  za 0.00 €
Netartmaterial.sk - to najlepšie pre Vaše tvorenie

PRE ZAČIATOČNÍKOV: ako používať epoxidovú živicu.

 • Pridané: 02.12.2021

Epoxidová živica zažíva v súčasnosti veľký BOOM.  Práca s ňou sa môže zdať veľmi náročná, ale nebojte sa, podelíme sa s Vami o tipy a triky. V tomto článku Vám ukážeme, aké produkty potrebujete, ako začať a ktoré kroky treba dodržiavať pri práci s epoxidovou živicou.

Čo je epoxidová živica?

Predtým, ako začneme pracovať so živicou, musíme pochopiť základy toho, čo je živica. Živica alebo epoxidová živica je dvojdielný komponentný systém, ktorý sa skladá zo živice a tužidla. Keď skombinujete tieto dve časti, dochádza k chemickej reakcii a  epoxidová živica stvrdne, aby vytvorila pevnú, trvanlivú, číru povrchovú úpravu s vysokým leskom. Živicu môžete použiť na podlahách, stoloch, vyrábať z nej šperky, dekorácie do domácnosti a pod….

Keďže pre rôzne projekty je k dispozícii toľko rôznych druhov živice, zameriame sa na živicu pre handmade tvorcov. 

Ktorý druh živice mám kúpiť a čo budem ešte potrebovať?

Pred kúpou živice je veľmi dôležité vedieť, aký typ projektu chcete vytvoriť. Preto Vám predstavíme zopár druhov epoxidovej živice a aj to, aké nástroje, prípadne ďalšie materiály budete potrebovať.

 • Epoxidová živica Honey resin - je rýchlo tuhnúci krištáľovo číry epoxid. Vyznačuje sa vysokou hustotou,  vynikajúcou odolnosťou voči UV žiareniu, vysokým leskom a odolnosťou voči poškriabaniu. Je vhodná na výrobu šperkov, tácok, obrazov a stolov a môže byť použitá ako vrchná vrstva už existujúcich výrobkov z epoxidovej živice. 
 • Šperkárska epoxidová živica KLARA 20-48 UV je dvojzložková živica určená pre odlievanie šperkov (šperkárska živica) a dekorácií do výšky odliate vrstvy 20mm. Je dokonalé číra,  tekutá (nízka viskozita) a preto je vhodná nielen na jednoduché tvary, ale aj na šperky a silikónové formy zložitejších tvarov. Šperkárska živice Klara je UV + stabilná, výrobky z tejto živice nežltnú.
 • Epoxidová živica Kerros portréty & Geode - vyniká vyššou hustotou a pomalým tokom. Táto jej špecifická vlastnosť umožňuje riadiť tvorivý proces pri práci s farbami. Vďaka vyššej hustote nemajú farby tendenciu sa vzájomne miešať ako je to u bežných živíc s nižšou viskozitou.

 • Epoxidová živica Speed 5-12 - Prednosťou odlievacej živice Speed 5-12 je jej rýchla doba vytvrdnutia, vytvrdzuje 12 hodín. Výška odliate vrstvy by mala byť maximálne okolo 5mm. Pri mnohých výrobkoch zo živice oceníte jej vysokú tvrdosť, tá je 88 Shore D. Poskytuje veľmi lesklý a tvrdý povrch. 

 • Epoxidový lak TOP GLASS HEAT -  má zvýšenú odolnosť proti poškrabaniu, po vytvrdnutí má dokonale lesklý a hladný povrch, ktorý odoláva zvýšeným teplotám do 75°C. Epoxidový lak je stabilný voči UV žiareniu a je vhodné ho používať aj na výrobky, ktoré prídu do styku s potravinami. 

Aby Vám šla práca so živicou od ruky, je potrebné používať tie správne nástroje.

 • Živicu môžete miešať v jednorázových plastových pohároch, v plastových kuchynských odmerkách, alebo silikonových odmerkách. Ak nepoužívate jednorazové poháre, odporúčam nádoby čistiť až keď epoxidová živica vytvrdne.

 • Na zmiešanie živice v pohároch používajte drevené paličky. Ak budete miešať viac farieb, použite jednu tyčinku na pohár, aby ste ich  nemuseli neustále čistiť.

 • Pri používaní akéhokoľvek typu epoxidovej živice odporúčam nosiť ochranný odev. Živica je veľmi lepkavá, je ťažké ju odstrániť z oblečenia a pokožky. Pokiaľ ste citlivejsí na chemikálie používajte respirátor, noste latexové rukavice a pracujte v dobře vetrateľnej miestnosti. Pokiaľ sa u Vás vyskytne alergická reakcia, musíte prestať pracovať s epoxidovou živicou.

 • Na pracovnom stole používajte silikonový podložku alebo gumený obrus. To Vám ušetrí veľa času pri upratovaní J

 • Epoxidová živica nemá rada vodu, preto predmety s nevytvrdnutú živicu neoplachujte vodou!

                                

Pripravte si pracovný priestor

 • Uistite sa, že váš pracovný priestor je čistý, bez prachu. Predtým, ako začnete pracovať, uistite sa, že miestnosť je dobre vetraná, aj keď používate živicu, ktorá nie je toxická,
 • Položte na Váš pracovný priestor gumený obrus, silikónovú podložku alebo fóliu, aby ste chránili povrch, ktorý nechcete zničiť. Uistite sa, že váš pracovný povrch je rovný.
 • Pokiaľ chcete epoxidovou živicou zaliať obraz, podšálky, alebo drevené dosky, okraje oblepte maliarskou/lepiacou páskou, aby sa Vám živica neprelievala cez okraje.  

                                                       

Miešací pomer epoxidovej živice.

Na rad prichádza miešanie a nalievanie živice. Pamätajte, že Vaša epoxidová živica sa dodáva v dvoch častiach, ktoré obsahujú živicu a tužidlo (zložky A a  B). Tieto dve zložky pri zmiešaní spôsobujú chemickú reakciu, ktorá premieňa dve kvapalné zložky na tvrdú pevnú formu.

Predtým, ako začnete miešať živicu, musíte najprv určiť, koľko epoxidovej živice potrebujete na dokončenie projektu. Existuje živicová kalkulačka, ktorá vám s týmto problémom pomôže.

Při miešaní živice a tužidla musíte byť extrémne presný, inak epoxidová živica nevytvrdne správe. Kuchyňská váha Vám pomôže zmerať presný hmotnostný! pomer zložky A a B. Zložky A a B spolu dôkladne pomaly premiešajte – 2 až 3 minúty.

V zduchové bublinky sú pri miešaní epoxidovej živici bežným problémom. Odstraníte ich pomocou teplovzdušnej pištole. Keď živicu vylejete do silikónovej formy alebo na predment, s ktorým pracujete, živicu ofúknite horúcim vzduchom a vzduchové bubliny zmiznú.

 

Pridajte doplňky, trblietky alebo farbivo

Do epoxidovej živice môžete pridať rôzne predmety, glitre, trblietky, kvety alebo farbivo.

Na farbenie živice môžete použiť alkoholový atrament, pigmentové pasty, prášky dokonca je možné ju prifarbiť aj akrylovými farbami. (nepoužívajte viac jako 10% akrylovej farby z objemu živice).

                   

Pracovný čas epoxidovej živice

Väčšina epoxidových živíc má približne 30 minút pracovného času. Toto je čas, v ktorom môžete so živicou pracovať predtým, ako začne tvrdnúť.

Nalievanie živice do foriem

Teraz je čas naliať živicu do formy. Použite miešacej tyčinky na vedenie epoxidovej živice do formy.

Pri nalievaní živice sa uistite, že:

 • predmet je čistý a rovný, aby živica nestekala po okrajoch.
 • pracujete v dobre vetranom priestore
 • položte plastové fólie na ochranu oblastí, ktoré nechcete pokryť živicou
 • nasaťe si ochranné prostriedky
 • ak živica obsahuje nejaké bubliny, odstráňte ich pomocou tepelnej pištole alebo sušiča vlasov
 • nechajte živicu vytvrdnúť.
 • kým živica vytvrdne, chráňte ju před prachom. Zakryte svoje výrobky napr. kartónovou krabicou.

                             

                             

Vytvrdnutá epoxidová živica

Živicu nechajte úplne vytvrdnúť, min. 24 hodín v dobre vetranom priestore. Čas vytvrdzovania sa bude líšiť v závislosti od výrobcu živice. Akonáhle živica úplne vytvrdne, opatrne odstraňte hotový výrobok z formy. Akýkoľvek prebytočný kus živice môžete odrezať s nožom.

                                                 

Prajeme veľa zábavy! J

  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  pridať komentár
   
  Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.